Zarys dziejów fabryki wag Jarosława Caudra
Po ogłoszeniu upadłości fabryki Wilhelma Hessa, jeden z jej pracowników - z pochodzenia Czech – konstruktor Jarosław Caudr w ramach zaległego wynagrodzenia otrzymał dokumentację techniczną wagi sklepowej uchylnej o nośności 15 kg. Będąc posiadaczem dokumentacji, zdecydował o założeniu fabryki produkującej wagi. Pierwotnie zabudowania wytwórni mieściły się przy ulicy Fabrycznej. Początek działalności rokował bardzo dobrze, pierwsze wyprodukowane egzemplarze zaprezentowane na wystawie w Katowicach były na tyle dobre, że nagrodzono je dyplomem I klasy.
Następny okres nie był już dla zakładu tak korzystny, produkcję przeniesiono do zabudowań na terenie Rur Jezuickich, zatrudniano tam tylko 8 pracowników.
Znaczną poprawę przyniosło podpisanie umowy z firmą „Blok – Brun” w 1935 r. Oprócz produkowanych w tym czasie wag uchylnych, dziesiętnych i osobowo – lekarskich uruchomiono produkcję krajalnic do wędlin, aparatów do normowania solanki w wędlinach oraz wag pełnouchylnych o nośności 25 kg, 50 kg, 100 kg i 500 kg. W związku z zawartą umową konieczna była rozbudowa fabryki, zakupiono więc posesję przy ulicy Garbarskiej po byłej fabryce cykorii. W tym okresie zatrudniano już 120 pracowników, a wyrób fabryki na wystawie w Paryżu otrzymał złoty medal.
W latach okupacji J. Caudr nadal zarządzał fabryką. W lipcu 1944 r. opuścił fabrykę wywożąc część zdemontowanych urządzeń. Po wyzwoleniu zakład upaństwowiono, w 1951 r. stał się częścią Lubelskich Fabryk Wag.