Zarys dziejów fabryki wag "Ideal" Piotra Księżyckiego
Piotr Księżycki, były pracownik fabryki wag Wilhelma Hessa, w 1906 r. uruchomił warsztat naprawy wag przy ulicy Świętoduskiej. Powodzenie przedsięwzięcia skłoniło właściciela do otworzenia w 1908 r. fabryki produkującej wagi na bazie istniejącego już zakładu. Początkowo zatrudniano tam 14 pracowników, stopniowo jednak liczba ich wzrastała do 80 w okresie międzywojennym.
W 1909 r. fabryka zmieniła charakter prawny stając się spółką – wspólnikiem Księżyckiego został jego szwagier Franciszek Maszkiewicz. Dobra kondycja finansowa zakładu zdecydowała o zakupie terenów przy ulicy Krochmalnej, co wiązało się z planowaną rozbudową. Głównym kierunkiem eksportu była Galicja. Asortyment wyrobu fabryki stanowiły początkowo wagi dziesiętne i stołowe o małej nośności. Z czasem zaczęto produkować wagi osobowo – lekarskie, wozowe oraz stołowe o większej nośności. Uniezależnienie od rynku rosyjskiego pozwoliło w miarę spokojnie przetrwać lata pierwszej wojny światowej.
Po śmierci założyciela fabrykę w dalszym ciągu z powodzeniem prowadzili dotychczasowy wspólnik – Maszkiewicz oraz spadkobiercy Księżyckiego, wdowa i dzieci. Lata kryzysu również nie odbiły się w sposób istotny na losach zakładu.
Po wybuchu drugiej wojny światowej fabryka przeszła pod zarząd niemiecki.
W 1948 r. fabryka została upaństwowiona, a następnie w 1951 r. została włączona do przedsiębiorstwa Lubelskie Fabryki Wag.